هزینه شام عروسی برای هر نفر

هزینه شام عروسی از مهم ترین نکاتی است که زوج های جوان، هنگام برگزاری مراسم های خود به آن فکر می کنند و دغدغه آن را دارند تا بهترین تدارکات را با هزینه بهینه و مناسبی مهیا نمایند. مراسم بزرگ عروسی نیازمند اقدامات لازم برای برگزاری هر چه بهتر و زیبا تر آن می باشد در ادامه با ما همراه باشید تا با نکات مهم برای برگزاری جشن عروسی بیشتر آشنا شوید و بتوانید هزینه مناسبی را با انجام این اصول و قواعد پرداخت کنید.

انتخاب تالار، باغ تالار

در ابتدا ضروری ترین نکته این گونه شکل می گیرد که زوجین به این سوال ضروری، پاسخ نهایی و قطعی خود را بدهند. آیا مراسم جشن عروسی در تالار است؟ و یا در باغ برگزار می گردد؟ این پاسخ می تواند تاثیرات متفاوتی بر هزینه شام عروسی و سایر موارد ضروری و مهم بگذارد. بدیهی است که اگر تمایل دارید با هزینه مناسب تر و بهینه تری مراسم خود را برپا نمایید، پیشنهاد ما به شما برگزاری جشن در تالار است. چرا که باغ هایی که این مراسم ها در آن برگزار می شود با هزینه های کلان تری با شما قرارداد خواهند بست. البته که از یاد نبرید چند نکته که در ادامه به شما می گوییم تاثیرات مهمی در انتخاب باغ یا تالار خواهد داشت.

همچنین جالب است بدانید این نکته در برخی موارد، مورد نقض هم دارد و شما در هنگام جست و جو برای مکان جشن خود با تالار هایی مواجه خواهید شد که هزینه های بیشتری به نسبت باغ دریافت خواهند کرد.

هزینه شام عروسی

فصل برگزاری جشن عروسی

از مهم ترین نکاتی که برای جشن عروسی خود باید در نظر داشته باشید؛ فصلی است که قرار است در آن مراسم را برپا کنید. در فصل تابستان به علت پیک شلوغی عروسی ها و دارا بودن بهترین آب و هوا در تهران معمولا قیمت ها به نسبت دیگر ایام گران تر بوده و با هزینه شام عروسی بیشتری مواجه هستید. در این ایام باغ ها به مراتب گران تر از تالار ها خواهند بود. چرا که دارا بودن فضا های سرسبز مزیت مهمی برای مهمانان شمرده می شود؛ زیرا که در کنار شرکت در جشن عروسی می تواند از فضای زیبا باغ نیز بهره مند شده و اوقات دلپذیری را سپری کنند. در این شرایط می توانید تالار هایی را پیدا کنید که هزینه کمتری دریافت کرده و اقدامات را بهینه به شما ارائه دهند.

تاریخ برگزاری مراسم عروسی

در کنار این که به فصل برگزاری جشن عروسی خود توجه می کنید از یاد نبرید که تاریخ مراسم شما تاثیر بسیار مهمی در هزینه شام عروسی و تدارکات شما خواهد داشت. در ایام تعطیلات، عید نوروز؛ اعیاد مذهبی و مناسبت ها و … پیک شلوغی برگزاری جشن های عروسی بوده و با گران ترین حالت ممکن مواجه خواهید شد. به شما پیشنهاد می دهیم برای آن که بهترین خدمات را با قیمت مناسب تری دریافت کنید، تاریخ مراسم خود را کمی جا به جا کرده و با هزینه بهینه تری مراسم عروسی خود را در باغ تالار برگزار نمایید.

تدارکات جشن عروسی

بعد از آن که تصمیم گرفتید عروسی خود را در باغ یا تالار برگزار کنید می توانید برای دیگر تدارکات جشن عروسی اقدام کنید. از یاد نبرید که دیگر ملزومات ارائه شده در باغ و یا تالار می تواند تاثیر مهمی بر هزینه شام عروسی بگذارد. از جمله بودجه تدارکاتی که شما برای جشن خود به آن احتیاج دارید شامل؛

 • گروه عکاسی و فیلم برداری
 • طراحی سفره عقد
 • میز آرایی و گل آرایی
 • تزئینات ماشین عروس
 • آرایشگاه عروس و داماد
 • کارت عروسی
 • لباس عروس و داماد
 • گروه موسیقی
 • گیفت های عروسی ( هدیه های به یاد ماندنی کوچک برای مهمانان)
 • پذیرایی عصرانه با انواع خوراکی و نوشیدنی ها
 • تدارک میز شام سلف سرویس و یا دیس پرسی و … می شود.

مواردی که در بالا ذکر شد تنها شامل بخشی از تدارکات یک عروسی می باشد. شما می توانید با بررسی همه موارد حاضر برای جشن از تعداد آن کم و به کیفیت آن افزوده نمایید. اینگونه می توانید بهترین اقدامات را برای عروسی خود با هزینه کاملا بهینه داشته باشید.

پذیرایی با بهترین غذا شام عروسی

همه زوجین دوست دارند بهترین خوراکی، نوشیدنی، غذا و … را برای مهمانان خود مهیا نمایند تا عزیزان شان با نوش جان نمودن آن لذت برده و خاطره خوشایندی باقی بماند. اما چند نکته در این میان وجود دارد که با رعایت آن می توانید هزینه شام عروسی را برای خود به صرفه تر رقم بزنید. در ادامه همراه باشید تا بتوانید با رعایت این نکات، مناسب ترین هزینه ها را داشته باشید.

تالار عروسی جنوب تهران

سرو غذا به صورت سلف سرویس و یا دیس پرسی

زمانی که بخواهید با تالار عروسی و یا باغی که می خواهید مهمانی خود را در آن جا برگزار نمایید، در هنگام قرار داد از شما سوال می شود که آیا تمایل دارید میز شام به صورت سلف سرویس و یا دیس پرسی باشد؟ این دقیقا نقطه عطف هزینه شام عروسی برای شما است. اگر گزینه دیس پرسی را انتخاب نمایید به مراتب هزینه ها برایتان کمتر بوده و غذایی که در منو دارید برای مهمانان سر میزشان سرو می گردد. اما اگر دوست داشته باشید غذا را به صورت سلف سرویس پذیرایی نمایید هزینه ها گران تر شده و با شرایط متفاوتی برای شما حساب خواهد شد. برای این که انتخاب مناسب و سنجیده ای داشته باشید باید بودجه خود را ابتدا بررسی کرده و سپس سبک پذیرایی شام را انتخاب نمایید. اینگونه می توانید مناسب ترین هزینه ها را در مهمانی داشته باشید.

انواع غذا و هزینه شام عروسی

از دیگر نکات مهمی که برای برگزاری مراسم باید به آن توجه کنید انواع غذایی است که در منو انتخابی خود قرار داده اید. از یاد نبرید اگر منو شما کاملا با غذاهای ایرانی بسته شده باشد بسیار ارزان تر از زمانی خواهد شد که غذاهای فرنگی نیز در آن جایگذاری شده باشد. همچنین لازم است بدانید تعداد غذاهایی که در منو قرار می دهید تاثیر مهمی بر هزینه شام عروسی دارد. برای مثال شما می توانید به جای آن که با 12 غذا اصلی از مهمانان پذیرایی کنید تنها با 3 الی 4 غذا منو خود را کامل نموده و در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

هزینه شام عروسی- تالار ازما

انتخاب منو و تنوع غذایی

انواع غذا هایی که امروزه در مراسم های عروسی در باغ، تالار برای مهمانان سرو می شود شامل مواردی است که در ادامه به آن پرداخته ایم. شما می توانید از هر پکیج ارائه شده تعدادی را گلچین نموده و در هزینه شام عروسی خود بهترین صرفه جویی را داشته باشید. در ادامه چند پیشنهاد به شما برای انتخاب منو داده شده است که البته شما می توانید آن را براساس دلخواه خود دسته بندی نموده و در هنگام عقد قرارداد با تالار مورد نظر خود، بهترین انتخاب را داشته باشید. انواع غذاها و دسر هایی که برای شما ارائه خواهد شد اکثرا از موارد ذیل می باشد. که در ادامه برای هر کدام از گزینه های توضیح داده شده، پیشنهاداتی بر اساس انتخاب عموم مردم برای شما ذکر شده است.

 • پلو ها شامل انواع متفاوتی از جمله، مرصع پلو، آلبالو پلو، باقالی پلو، سبزی پلو، پلو سفید، زعفرانی، باقالی پلو و … است که پیشنهاد می شود جهت هزینه های مناسب تر فقط 2 الی 3 مدل برنج را انتخاب کنید. بهتر است انتخاب شما جوری باشد که عمده مهمانان تمایل بیشتری به مصرف آن دارند. مثلا می توانید در منو خود، برنج سفید، باقالی پلو و مرصع پلو را انتخاب نمایید. تا مهمانان با هر ذائقه ای توانایی انتخاب مناسبی داشته باشند.
 • کباب ها شامل انواع متفاوتی است از جمله؛ کباب برگ، شیشلیک، جوجه کباب، بختیاری، لقمه، کوبیده و … در این مورد هم شما باید براساس بودجه ای که دارید انتخاب نمایید. مثلا سرو شیشلیک گران ترین نوع کباب است اما کوبیده یا لقمه می تواند هزینه شام عروسی را برای شما بهینه تر رقم بزند.
 • خورش ها می توانند در حد دو مدل کفایت لازم را برای شما داشته باشند. انواع خورش های ارائه شده در مراسم ها شامل: قیمه، قرمه سبزی، فسنجان و … است. از سفارش خورش هایی که ذائقه عامه پسندانه ای ندارند به شدت اجتناب فرمایید. چرا که هزینه ای اضافی است و مورد عدم مصرف مهمانان است.
 • انواع خوراک ها شامل غذاهای دلپذیری از جمله؛ استیک گوشت، مرغ، بیف استروگانف، خوراک گوشت و … می باشند. این قسمت از منو شما برای آن دسته از عزیزانی است که تمایل به مصرف برنج ندارند و دوست دارند شام را سبک تر میل کنند. پس در انتخاب این قسمت نیز توجه لازم را داشته باشید.

انواع دسر- تالار ازما

 • غذاهای دریایی شامل؛ ماهی ها، سوشی، صدف، میگو و … است در انتخاب این قسمت نیز باید توجه کنید چرا که این غذا در رسته غذاهای گران قیمت به شمار می آیند.
 • سالاد ها در ظرف غذای مهمانان، انتخاب همیشگی و پا برجا هستند. با توجه به تنوع غذایی در ارائه سالاد ها شما می توانید از سالاد فصل، سالاد کلم، سزار، سبزیجات، یونانی و … در منو خود بهره ببرید. انتخاب 2 سالاد می تواند هزینه شام عروسی را برای شما مناسب تر پیش ببرد.
 • دسر ها گزینه خوشمزه مهمانی ها هستند. از آنجایی که همه تمایل به استفاده آن دارند پس خلاقیت را به خرج داده و خوشمزه ترین ها را انتخاب نمایید. انواع دسر شامل: ژله بستنی، کیک بستنی، چیز کیک، تیرامیسو، موس شکلاتی و … هستند.
 • نوشیدنی ها آخرین قسمت منو انتخابی شما واقع شده اند. می توانید از نوشابه، دوغ، آب معدنی و دلستر در مراسم خود بهره ببرید. صرفه جویی خاصی در این گزینه نمی توانید داشته باشید چرا که هر مهمان تمایل دارد در کنار غذا خود یکی از موارد بالا را بنوشد.

پس مد نظر قرار دهید که برای انتخاب منو غذا خود، ابتدا باید بودجه عروسی را بررسی نموده تا بتوانید بهترین منو را با توجه به هزینه ها برای جشن عروسی خویش در نظر داشته باشید.

مزایا و معایب سلف سرویس یا دیس پرسی

برای آن که از انتخاب خود اطمینان کامل را حاصل نمایید در این جا مقایسه کوتاهی از سرو غذا به صورت دیس پرسی ( برای هر نفر) و سلف سرویس انجام می دهیم. زمانی که غذا به صورت سلف سرویس باشد به علت تنوع بالایی که دارد، مورد تست همه مهمانان قرار گرفته و ممکن است باعث اسراف و دست خوردگی شود. وقتی به صورت دیس پرسی غذا در جلو هر مهمان قرار می گیرد حجم مشخص و اندازه مناسبی دارد که از مشکل قبلی جلوگیری می شود. با استفاده از منو سلف سرویس بودجه بسیار زیادی را باید هزینه کنید. که موضوع در سبک دیس پرسی به مراتب کمتر است. جالب است بدانید در انتخاب غذای دیس پرسی می توانید غذاهایی که دست خورده نشدند را از تالار، باغ دریافت نموده و استفاده کنید و یا حتی به خیریه ای ارائه دهید.

تعداد مهمانان تاثیر مهم در هزینه شام عروسی

برای آن که هزینه های خود را در جشن عروسی سروسامان دهید باید به تعداد مهمان دعوتی خود توجه لازم را داشته باشید. هر چه تعداد مهمانان کمتر باشد هزینه ها نیز برای شما به صرفه تر است. همچنین به یاد داشته باشید برخی از تالار ها برای مهمانان زیر 200 نفر تخفیف های ویژه ای را در بعضی از ایام سال ارائه می دهند. علاوه بر آن بعضی از تالار ها و باغ ها در زمان های متفاوت تخفیفات ویژه ای را برای عروسی لحاظ می کنند.

برگزاری عقد و عروسی همزمان

با توجه به شرایط اقتصادی فعلی که هزینه های برگزاری مراسمات بسیار شده است، بهتر است عقد و عروسی را به یکباره در تالار عروسی جنوب تهران برگزار نمایید. تا بتوانید از هزینه های اضافی جلوگیری نموده و با کیفیت بهتری مراسم خود را برپا کنید. بهتر است رسم و رسومات را به سبک امروزی با هزینه کمتری اجرا کنید.

هزینه کترینگ

بعضی از زوجین تمایل دارند شام عروسی را از کترینگ مورد نظر خود تهیه و سرو نمایند. در اینجا لازم است چند نکته را مورد توجه قرار دهید.

 • آیا باغ یا تالاری که در آن مراسم را برپا خواهید کرد موافق به آوردن غذای خارج از مجموعه است؟
 • آیا هزینه کترینگ از خدمات طبخ و ارائه داخل تالار مناسب تر است؟
 • مدت زمان ارسال و پذیرایی غذا باعث سرد شدن آن نمی شود؟
 • و …

هزینه کترینگ- تالار ازما

اگر برای همه سوال های ایجاد شده پاسخ مناسبی داشتید می توانید از کترینگ مورد نظر اقدام به تهیه غذا نموده و در مهمانی از آن استفاده نمایید. بهتر است قبل از آن از چند نفر که این گونه مهمانی خود را برگزار نموده اند مشورت های لازم را داشته باشید تا با مزایا و معایب آن آشنا شوید.

استخدام چند آشپز

در بعضی موارد عروس و داماد تمایل دارند با استخدام چند آشپز مورد تایید خود، بساط شام را مهیا نمایند. اما در این میان حتما توجه کنید با بودجه ای که در اختیار دارید امکان پاسخگویی به آن را دارید؟ بهتر است در چنین شرایطی شما این مورد را به تالار، باغ بسپارید تا با آشپز معتمد خود و با هزینه کمتر برایتان شام را آماده و پذیرایی نمایند. این گونه برای هزینه شام عروسی، شما با صرفه جویی بیشتری مواجه خواهید شد.

بهره مندی از تشریفات عروسی

این روز ها تشریفات های بسیاری به عرصه آمده اند. که در مراسم های ازدواج با برگزاری جشن از صفر تا صد، اتفاق خوشایندی را به عمل می آورند. در ابتدا باید تمامی پکیج های ارائه شده آن ها را مورد بررسی قرار دهید تا ببینید همکاری با آن ها بهتر است یا تمایل دارید هر کدام از تدارکات را جداگانه تهیه و استفاده نمایید. در بعضی مواقع دیده شده است همکاری با تشریفات می تواند تخفیفات ویژه ای از مراکز متفاوت را برای عروس و داماد داشته باشد. از جمله؛ آرایشگاه، گل فروشی، سفره آرایی، باغ، تالار و … زمانی که داخل یک پکیج ارائه می شود اقتصادی تر و بهینه تر خواهد بود.

پس قبل از انتخاب تحقیقات لازم را برای هر دو حالت داشته باشید. همچنین این مورد خود می تواند تخفیف های لازم را در منو غذایی برای هزینه شام عروسی برای شما به ارمغان آورد.

تالار عروسی- تالار ازما

سخن آخر

تا به اینجا سعی شد از تمام نکات بهینه ای که باعث می شود در هزینه شام عروسی برای عروس و داماد تاثیر مهمی داشته باشد به صورت کامل توضیح داده شود. تا بتوانند با اجرا کامل این نکات بهترین مراسم را با توجه به بودجه ای که در اختیار دارند برگزار نمایند. از یاد نبرید که آنچه پس از عروسی برای مهمانان می تواند یادآور خاطره ای خوش از مجلس شما باشد؛ خوراکی ها و غذا هایی است که در جشن شما میل کرده اند. پس علاوه بر آن که برای سایر تدارکات عروسی وسواس خاصی را به خرج می دهید این گزینه را هرگز از قلم نیندازید که تاثیر بسیاری بر کیفیت مراسم شما دارد.

به راحتی می توانید با تدبیر و اندیشه مناسب منو را چیدمان کرده و در باغ یا تالار مورد نظر جشن بزرگ عروسی خود را برپا نمایید. ضمن آرزوی خوشبختی برای زوجین عزیز، امید است این مطلب جامع و مفید واقع شده باشد. برای اطلاعات بیشتر جهت انتخاب تالار، باغ، تشریفات و … با مشاوران ما در تالار ازما ارتباط برقرار نمایید.

4.5/5 - (6 امتیاز)

نظر

mood_bad
 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه